Masters kup u Londonu Empty Masters kup u Londonu

Počalji od Mihajlo Sre Nov 18, 2009 4:39 pm

Dobar žreb za Đokovića u Londonu

Masters kup u Londonu 15201841164b03d57f61bcd303882560_big
Novak Đoković igraće u B grupi Masters kupa u Londonu protiv Rafaela Nadala, Nikolaja Davidenka i Robina Soderlinga.

Žreb u Londonu želeo je da se u grupi A takmiče Rodžer Federer, Endi Mari, Huan Martin del Potro i Fernando Verdasko.

Dubl Danijel Nestor-Nenad Zimonjić igraće u A grupi sa Mahešom Bupatijem i Markom Noulsom, Františekom Čermakom i Mihalom Mertinakom i Maksom Mirnjijem i Endijem Ramom. u grupi B su braća Brajan, Lukaš Dluhi-Leander Paes, Lukaš Kubot-Oliver Mara hi Marijuš Firstenberg-Marcin Matkovski.

Titule u Masters kupu, koji se prošle godine igrao u Šangaju, brane Novak Đoković u singlu i Danijel Nestor i Nenad Zimonjić u dublu.

Posle grupne faze takmičenja, po dvojica najboljih iz grupe plasiraće se u polufinale. Turnir počinje u nedelju 22. novembra i traje do sledeće nedelje 29.novembra.

Svaka pobeda u grupi donosi 200 ATP bodova, pobeda u polufinalu 400, a u finalu 500 bodova, tako da će šampion, ukoliko dobije sva tri meča u grupi skupiti 1500 bodova.

Novak Đoković, trenutno trećeplasirani na ATP listi, nalazi se u odličnoj formi pošto je u prethodne dve nedelje osvojio dva izuzetno jaka turnira – u Bazelu i Masters u Parizu. Sa Nadalom ima negativan skor 6-14, ali na tvrdim podlogama ima prednost 5:3 uz dve vezane pobede – u Sinsinatiju i Parizu. Sa Nikolajem Davidenkom ima 2:2, Đoković je izgubio nedavno u polufinalu Šangaja, ali je prošle godine na Masters kupu dva puta pobeđivao Rusa – u grupi i u finalu. Sa Robinom Soderlingom odigrao je pet duela i u svim je ostvario pobedu – poslednju prošle nedelje u četvrtfinalu Parizu.

Masters kup u Londonu 13243447194b09734091db0574143027_big
Britanac Endi Mari pobedio je Huan Martina del Potra sa 2:1, po setovima 6:3, 3:6, 6:2, u prvom kolu grupe B na Mastersu u Londonu.

Prvi singl meč u O2 areni obeležio je veliki broj preokreta. Škotlanđanin je osim pada u drugom setu odigrao veoma dobar meč i ovim trijumfom je znatno povećao šanse za plasman u polufinale turnira.

Mari je duel počeo furiozno. U prvom gemu se malo mučio na svoj servis, a onda jedobio naredna četiri gema, poveo sa 5:0 i došao do dve vezane set lopte. Del Potro ipak nije dopustio da izgubi meč sa nulom, dobio je naredna tri gema, ali je izgubio prvi set sa 6:3.

Mladi Argentinac, koji je u 2009. osvojio svoj prvi gren slem na US openu, u drugom setu je počeo da diktira tempo. Napravio je brejk odmah na startu, poveo sa 3:0, zatim i sa 5:2, i izborio odlučujući period.

Treći set počeo je kao i prva dva – brejkom. Mari je na startu poveo sa 4:1, i lako je priveo meč kraju.

U drugom meču grupe, u večerenjem terminu igraju Švajcarac Rodžer Federer i Španac Fernando Verdasko.
Mihajlo
Mihajlo

Godina : 34

Počalji od Mihajlo Uto Nov 24, 2009 3:06 pm

Federer preokretom do pobede

Masters kup u Londonu 366382254af700b335459060003787_big
Prvi teniser sveta Rodžer Federer pobedio je Španca Fernanda Verdaska sa 4:6, 7:5, 6:1 u prvom kolu grupe B Masters kupa u Londonu.

Verdasko je u prvom delu meča igrao na veoma visokom nivou i zasluženo osvojio prvi set. Prvu brejk, ujedno i set priliku u meču Švajcarac je imao tek u 12. gemu drugog seta. Iskoristio je već prvu Federer, a posle toga je napravio novi brejk već na startu trećeg seta, što se ispostavilo presudnim, pa je Rodžer došao do četvrte pobede iz isto toliko susreta sa Verdaskom.

Španac je u meč ušao sa jasnom taktikom – slajs servisom u bekhend rivala osvojio je mnogo poena (slično kao Nadal na Vimbldonu 2008.), a sa osnovne linije se trudio da bude što konkurentniji, uz povremene napade iz forhenda.

U prvom setu Federer je brojnim grešakama svesrdno pomagao Špancu, a jedini brejk viđen je već na startu, kada je Verdasko bez izgubljenog poena osvojio gem. Pri rezultatu 4-2 Španac je propustio dve uzastopne brejk prilike, ali to ga ni najmanje nije poremetilo i u velikom stilu je završio set.

Verdaskov ritam nije padao, spinovanim forhendima je sasvim solidno parirao Federeru, koji je doduše podigao nivo igre. Uprkos nekim neizvesnim situacijama, brejk prilika u drugom setu nije bilo sve do 12. gema. Tada je Federer iskoristio nervozu suparnika i došao do ključnog brejk.

Od rezultata 5:5 u drugom setu Švajcarac je izgubio samo jedan gem, a presudan je bio početak trećeg seta, kada je Verdasko na trećoj brejk prilici Federera poslao lopticu daleko u aut. Igra Španca posle toga se potpuno raspala, a Federer je rutinski stigao do trijumfa posle jednog sata i 59 minuta igre.

U prvom meču dana Mari je dobio Del Potra, a u ponedeljak su na programu mečevi u grupi A.
Mihajlo
Mihajlo

Godina : 34

Počalji od Mihajlo Uto Nov 24, 2009 3:10 pm

Soderling savladao Nadala

Masters kup u Londonu 18831412644b0ac617eca54571620008_big
Švedski teniser Robin Soderling napravio je veliko iznenađenje i savladao Španca Rafaela Nadala na završnom turniru sezone u Londonu sa 2:0,po setovima 6:4,6:4.

Čovek koji je naneo prvi i za sada jedini poraz Špancu na Rolan Garosu, tako je nastavio svoju uspešnu seriju protiv trenutno drugog tenisera sveta. Nadal je tako startovao porazom u 'B' grupi, zabeleživši i drugi uzastopni poraz od Soderlinga, posle tri pobede.

Soderling, koji je na završni turnir došao kao rezerva, umesto Amerikanca Endija Rodika, do trijumfa je stigao posle jednog sata i 38 minuta igre, iskoristivši drugu meč loptu.

Šveđanin nije dozvolio Nadalu da nametne svoj način igre i sasvim zasluženo je osvojio prve bodove na završnom turniru sezone. Uprkos činjenici da u poslednjih par meseci ne igra u svojoj prepoznatljivoj formi, Španac je ipak bio favorit u ovom meču, ali se pokazalo da ga Soderling nije slučajno pobedio na ovogodišnjem Rolan Garosu. Šveđanin je sada samo potvrdio da se sasvim zasluženo našao na Masters kupu.

Soderling je već na početku meča jasno stavio do znanja Nadalu da nema nameru da se preda bez borbe. Uz jedan brejk, poveo je u prvom setu sa 3:0, ali se uporni Španac odmah vratio u meč i izjedančio na 3:3 u gemovima.

Prvi set je rešen u desetom gemu, kada je Soderling hrabro napadao svaki servis protivnika i drugim brejkom u meču stigao do prednosti od 1:0.
U drugom setu Nadal je imao više prilika da oduzme servis protivniku, međutim nijednu nije iskoristio. Soderling je strpljivo sačekao svoju šansu i ponovo rešio set u desetom gemu. On je tada pokazao veliku mentalnu snagu, nije se uplašio pobede protiv Nadala i potpuno zasluženo zabeležio pobedu u svom debiju na Masters kupu.

U nastavku takmičenja u 'B' grupi Novak Đoković se sastaje se sa Rusom Nikolajem Davidenkom.
Mihajlo
Mihajlo

Godina : 34

Počalji od Mihajlo Uto Nov 24, 2009 3:12 pm

Đoković preokretom do pobede
Masters kup u Londonu 11696327804b0b1fb32cf13180479053_big
Srpski teniser Novak Đoković pobedio je Rusa Nikolaja Davidenka sa 2:1, po setovima 3:6, 6:4, 7:5, u prvom kolu završnog Mastersa u Londonu.

U reprizi prošlogodišnjeg finala ovog turnira Đoković se mučio tokom prvog i većim delom drugog seta, ali onda je od 4:4 u drugom periodu napravio dva vezana brejka, dobio četiri gema za redom i poveo sa 2:0 u odlučujućem periodu. Davidenko je brejk vratio u desetom gemu i izjednačio na 5:5, ali Đoković se brzo konsolidovao, dobio je naredna dva gema i zabeležio važnu pobedu.

Bio je ovo peti duel Davidenka i Đokovića i treća pobeda srpskog tenisera koji se Rusu osvetio za poraz u polufinalu turnira serije 1000 u Šangaju.

Đoković je meč igrao u novoj, crveno-crnoj kombinaciji Adidasa, a već od januara naredne godine tu marku zameniće Serđo Takini. Ceo stručni štab Đokovića na čelu sa Marijanom Vajdom i Todom Martinom nosio je majce italijanskog proizvođača.

Novak je veliku priliku da stekne startnu prednost propustio u prva tri servis gema Davidenka. Rus je u tom periodu ubacivao svega 36% prvog servisa, ali je i to bilo dovoljno da zadrži svoje servise.

U petom gemu Đoković je napravio nekoliko grešaka i Davidenko je napravio brejk bez izgubljenog poena. Imao je srpski teniser u narednom gemu dve šanse da vrati brejk i izjednači, ali nije ih iskoristio. U nastavku seta Đoković nije ugrozio servis protivnika i Davidenko je poveo sa 1:0 u setovima napravivši još jedan brejk (6:3).

Početkom drugog seta Novak je stabilizovao svoju igru, i održavao se u igri sve do devetog gema. Imao je Davidenko 30:0 u tom gemu, ali Đoković je dobio četiri vezana poena, napravio prvi brejk na meču (peta brejk lopta) i onda odservirao za 6:4 i 1:1 u setovima.

Psihološku prednost Novak je materijalizovao već na startu odlučujućeg seta. Ponovo je oduzeo servis Davidenku, a zatim i poveo sa 2:0. U šestom gemu Rus je imao tri brejk prilike za povratak, ali to je učinio u poslednjem trenutku, u desetom gemu.

Novak je tada još jednom pokazao da je verovatno najbolji teniser na svetu što se ribrejkova tiče, oduzeo je u sledećem gemu servis protivniku bez izgubljenog poena, a zatim i odservirao za meč iskoristivši drugu meč loptu.

Na kraju meča Đoković i Davidenko su napravili sjajan gest zamenivši majce na mreži. Srpskom teniseru to nije prvi put da u fudbalskom maniru završava duel, pošto je istu stvar uradio sa Ivanom Ljubičićem u Monte Karlu.

U utorak će na teren teniseri iz grupe A, a Đoković takmičenje nastavlja u sredu.