Sportski forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Špancima vino, Nemcima pivo, a Srbima – voda

2 posters

Ići dole

Špancima vino, Nemcima pivo, a Srbima – voda Empty Špancima vino, Nemcima pivo, a Srbima – voda

Počalji od deks007 Ned Nov 22, 2009 10:35 pm

Dr Vladimir Galetić, bivši lekar reprezentacije

Kad gledam današnju reprezentaciju Srbije, čini mi se da iz utakmice u utakmicu stalno raste. Na svakom pojedincu – od Krasića i Jovanovića do Stojkovića – vidi se da prihvata ideje selektora Antića i približava se njihovom totalnom ispunjavanju – kaže za “Blic” dr Vladimir Galetić, istaknuti sportski lekar koji je uz fudbalske selekcije bio od 1976. do 1992.

Špancima vino, Nemcima pivo, a Srbima – voda Plavi-x

Ugledni stručnjak sarađivao je s mnogim trenerima i selektorima, a krunom karijere smatra period od 1985. do 1992. kada je sedeo na klupi A-reprezentacije:
– Sarađivao sam sjajno sa dvojicom selektora, Milutinovićem i Osimom. Obojica su bili fudbalski zavisnici, takoreći fanatici. Dok je Miloš imao donekle komotan pristup i očekivao da svi gledaju fudbal kao on, Osim je uvažavao zahteve vremena i tražio od igrača mnogo, a oni su mu uzvraćali.
Osimov pogled u budućnost bio je primetan u svemu.
– Pre njega, prosek pretrčanih kilometara igrača u reprezentaciji bio je tri-četiri hiljade metara, a kod “Švabe” je podignut na pet-šest kilometara! U ekipi koja je na Svetskom prvenstvu 1990. bila peta igrali su izuzetni asovi u svakom pogledu. Piksi, Sušić, Savićević, Baždarević… bili su fudbalski intelektualci, brzo su mislili i rešavali situacije na terenu. Uz malo sreće mogli su do finala Mondijala!
Dr Galetić iznosi i gotovo neverovatan podatak:
– Naš napadač Darko Pančev bio je fizički najspremniji u ekipi, sa potrošnjom od sedam litara kiseonika, a najizdržljiviji igrač svetskog prvaka Nemačke Andreas Breme 7,4! Uz to, Darko je bio inteligentan centarfor i trošio je snagu vrlo racionalno.
Dramatična utakmica “plavih” protiv Španije u Italiji 1990. kad su se u produžetku golovima Dragana Stojkovića plasirali u četvrtfinale ostala je nezaboravna.
– Bila je to za mene disertacija iz fudbalske medicine! Pratio sam nauku i dan pre utakmice i pred istrčavanje dao sam igračima koktel napitke dozvoljenog sastava, uz koje su održali koncentraciju svih 90 minuta. Na stadionu je bilo 39 stepeni, a španski lekar je odlučio da igračima ne daje vodu, već ju je dao meni! Potrošili smo na utakmici 46 litara, a naši su blistali i došli do četvrtfinala s Argentinom.
Iskustva sa karantinom i kontrolom igrača na dugim pripremama posebno su zanimljiva.
– Igrači su mladi, puni energije i dolaze s ustaljenim navikama. Ponekad iskoče i požele da se zabave. Mi smo im sredom uveče davali slobodno, ostalim danima je maser Žagar u 11 sati proveravao da li su u sobama. Uz sva odricanja, momci su poštovali Osimovu širinu i uzvraćali mu igrama.
Uticaji sredine, navika i vaspitanja takođe mora da se poštuje.
– Ako Španci i Italijani daju igračima posle ručka vino, a Nemci pivo, ne znači da i mi to treba da radimo. Naši momci ispijaju hektolitre vode, obične i mineralne, jer im to najviše prija.
Za kraj, upozorenje dr Galetića u očekivanju učešća „orlova“ na Mondijalu.
– Specifičnost turnirskog takmičenja mora se uvažiti. Igraće se svaka dva-tri dana, biće žutih kartona i prinudnih pauza, a program oporavka je izuzetno važan. Bitna je psiha, treba izbeći ekscese svake vrste. Naš stručni štab s Radomirom Antićem na čelu imponovao je u kvalifikacijama, ali moraće da isplanira svaki detalj, svaki minut boravka u Južnoj Africi. Po vrlinama i harizmi naš selektor me podseća na Ivicu Osima i zato sam optimista. Uz realnost i imidž pobednika, stečen za 15 meseci, to bi trebalo da donese rezultat kojim će Srbija biti zadovoljna.

“S plavima do kraja”
Dugogodišnja iskustva u radu s najboljim fudbalerima tadašnje Jugoslavije dr Galetić je sažeo u knjizi “S plavima do kraja”, izdatoj pre nekoliko meseci, koja će uskoro biti promovisana i u Sarajevu u prisustvu Ivice Osima i nekolicine bivših asova.
– Trebalo je da knjiga bude predstavljena 16. novembra, ali je meksički grip odložio promociju. Biće to prilika da se sretne stara uspešna ekipa koja je našem fudbalu donela mnogo radosti.

Isceliteljku Marijanu ne treba ignorisati
Uvaženi lekar smatra da ne treba unapred odbacivati metode iscelitelja poput Marijane Kovačević za koju se priča da je osposobila Van Persija i još neke zvezde:
– Ako isceliteljka oporavlja igrače za 4-5 dana umesto za tri nedelje, mogla bi da pomogne. Biću drastičan: ako zaista može sve što joj se pripisuje, zašto je ne voditi i u Južnu Afriku da pomogne medicinskoj službi FSS? Bolje je to nego da radi za Arsenal ili Čelsi.
Doktorovo iskustvo iz 1990, ipak, govori drukčije:
– Na pripremama u Zagrebu na probleme su se žalili Boban, Baždarević i Zlatko Vujović, pa sam po njihovoj želji doveo bioenergetičara Domančića iz Zadra da ih ”tretira”. Dao sam mu prostoriju u hotelu “Laguna” da odradi svoje, ali nije bilo rezultata, pa sam mu se zahvalio.


www.blic.rs
deks007
deks007
Administrator
Administrator

Broj poruka : 166
Datum upisa : 25.10.2009
Godina : 35
Lokacija : Novi Sad

Nazad na vrh Ići dole

Špancima vino, Nemcima pivo, a Srbima – voda Empty Re: Špancima vino, Nemcima pivo, a Srbima – voda

Počalji od Mihajlo Pon Nov 23, 2009 3:11 pm

ahahahahahahahaha
Mihajlo
Mihajlo
Administrator
Administrator

Broj poruka : 242
Datum upisa : 25.10.2009
Godina : 34
Lokacija : Banja Luka

https://sportski-forum.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu